Mąki naturalnie bezglutenowe

Mąka gryczana

Otrzymywana z nasion gryki, posiada wiele wartości odżywczych. Mąka ta ma szaro brązowy kolor i lekko ostry smak. Polecana jest jako dodatek do pieczenia w niewielkich ilościach. Stosowanie mąki gryczanej najlepiej zacząć od dodawania w małych ilościach (kilka łyżeczek) do przygotowania gofrów i naleśników.  W Japonii dodaje się ją do makaronu, natomiast w Rosji do blinów zjadanych z kawiorem.

Mąka jaglana

Mąka ta bogata jest w białko, witaminy B i E, wapń oraz żelazo. Cechuje się lekkostrawnością i dobrze łączy się z innymi mąkami.  Używana jest do wypieku ciast i chlebów. Polecana jest również do naleśników, a także do zagęszczania zup czy sosów.

Mąka ziemniaczana

Mąka zawierająca skrobię wytwarzany z bulw pędów ziemniaków. Jest to drobna biała mąka, która jest składnikiem mieszanki mąki bezglutenowej. Stosowana jest również jako zagęstnik sosów oraz zup, do produkcji budyniów, wypieków ciast.

Mąka ryżowa

Mąka ta jest substytutem mąki pszennej używany szczególnie w kuchni japońskiej. Mąka ryżowa biała powstaje z ryżu oczyszczonego, przez co pozbawiona jest najcenniejszych składników mineralnych. Mąka ta nie nadaje potrawom praktycznie żadnego smaku. Natomiast ciemna zawiera wszystkie składniki z otrębów, bielma i zarodka, a także pięciokrotnie więcej błonnika.  Mąka pełnoziarnista ma delikatnie słodkawy smak, nadaje się do słodkich wypieków, naleśników, deserów, ale też kotletów wegetariańskich i chleba.

Mąka kukurydziana

Mąka produkowana z ziaren zwykłej kukurydzy i może być używana w połączeniu z innymi mąkami. Idealnie nadaje się do bezglutenowych ciast, gofrów, naleśników oraz tortilli. Nadaje się również do zagęszczenia zup i sosów.

Mąka sojowa

Mąka o żółtym zabarwieniu o dużej zawartości białka i tłuszczu, ma lekko orzechowy smak i idealnie nadaje się do ciast z owocami, orzechami oraz czekoladę. Należy ją przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Mąka ta wykorzystywana jest dodatkowo jako składnik zup, sosów, słodyczy, deserów, ciast oraz mleka sojowego. W pożywieniu może pełnić funkcję jajek.

Mąka fasolowa

Mąka z fasoli Garbanzo – powstaje z zmielonych ziaren fasoli Garbanzo i może być stosowana z innymi mąkami fasolowymi. Mąka fasolowa  Garfava  – bogata w białko i inne składniki odżywcze, jest lepsza do pieczenia niż mąka ryżowa. Nadaje się do omletów, naleśników i gofrów.

Mąka z sorgo

Produkowana z ziarna specjalnie produkowanej odmiany sorgo. Dobrze miesza się z mąką fasolową. Mąka z sorgo bardzo rzadko jest stosowana samodzielnie bez dodatków innych mąk. Mąka z sorgo jest świetnym urozmaiceniem bezglutenowych wypieków, takich jak: chleby, bułki, ciasta czy ciasteczka. Doskonale nadaje się także do zagęszczania zup oraz sosów.

Tapioka

Wytwarzana jest z bulw uprawnego krzewu manioku. Z mączki manioku po granulowaniu produkuje się tapiokę. Mąka jest lekka, biała i nadaje potrawom elastyczność.

Mąka z amarantusa

Mąka ta jest otrzymywana z nasion rośliny zebranych w kłosowate kwiatostany. W wypiekach można dodać maksymalnie 20 % mąki z amarantusa. Nadaje się do ciast, naleśników, racuchów, makaronów oraz jako dodatek do chleba. W wypiekach, które nie muszą rosnąć można użyć samej mąki amarantusowej. Mąka amarantusowa nadaje wypiekom lekko orzechowy smak.Mąka ta zapewnia znaczące zaspokojenie zapotrzebowania na białko, co jest ważne dla wegetarian.

Mąka z ciecierzycy 

Ciecierzyca jest wyjątkowo bogata w białko, fosfor, potas oraz błonnik. Mąka z ciecierzycy ma lekko orzechowy smak, można ją wykorzystać do wypieku chleba lub placków. Naturalnie nie posiada glutenu. Zalety ciecierzycy: obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, zapobiega rozwojowi cukrzycy, a także powoduje uczucie sytości (sprzyja odchudzaniu).

Mąka z quinoa (komosa ryżowa)

Komosa ryżowa pomimo delikatnego smaku jest bogata w skrobię, pod względem ilości wartości odżywczych przewyższa wielokrotnie pozostałe zboża. Quinoa zawiera również lizynę, która ma działanie przeciwrakowe. Mąka ta nadaje niepowtarzalny smak słodkim i wytrawnym wypiekom. Naturalnie bezglutenowa sprawdza się dobrze jako dodatek do chleba.

Mąka kasztanowa

Mąka z jadalnych kasztanów jest naturalnie bezglutenowa. Mąka ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Idealnie nadaje się do ciast czy naleśników ale oraz do bardziej wytrawnych potraw. Możemy ją łączyć z innymi mąkami. Chleb z mąką kasztanową ma lekko słodkawy smak.

 

Dodatki do ciast:

Guma ksantanowa

Guma ksantanowa idealnie nadaje się do wypieków drożdżowych oraz innych bezglutenowych, ponieważ zastępuje gluten w pieczywie. Jest dość droga jednak używa się 1 łyżeczkę gumy ksanatanowej na 1 szklankę mąki. Dodanie gumy ksantanowej do żywności powoduje obniżenie jej kaloryczności, zwiększa zawartość błonnika i właściwości sycące (poczucie pełności po posiłku). Guma ksantanowa wiąże bardzo dużo wody i może być używana również jako zamiennik tłuszczu.

Guma Guar

Proszek o wysokiej zawartości białka, jest czasem sprzedawana jako środek poprawiający pracę jelit, stąd może wywołać reakcję układu trawiennego. W przepisach gumę guar można stosować zamiennie z gumą ksanatanową. Idealny zagęstnik i stabilizator. Powszechnie używana do dżemów, powideł, kremów i produktów mlecznych.

  Pamiętajmy aby wszystkie mąki oraz dodatki kupować od sprawdzonych certyfikowanych producentów produktów bezglutenowych (nieprzebadane produkty mogą zawierać śladowe ilości glutenu).
Error: Only up to 6 modules are supported in this layout. If you need more add your own layout.